Teknoloji

Microsoft’tan konuşma tanımlama devrimi!

Microsoft’tan konuşma tanımlama devrimi!
Microsoft konuşma tanımlama hata oranı konusunda yaptığı çalışmaların meyvesini almışa benziyor. Şirket, elde ettiği düşük hata oranlarıyla rakiplerine meydan okuyor.

Son olarak Microsoft, konuşma tanımlama teknolojilerindeki hata oranının yüzde 5.1 değerine ulaştığını ifade ediyor. Daha da önemlisi, yüzde 5.1’lik kelime hata oranının ise insan hata oranı ile eşleşmiş olması.

Geçen yılın sonuçlarına göre, çok sayıda yeni aracın kullanılıyor olması sayesinde konuşma tanımlama hata oranının yaklaşık yüzde 12 kadar indirgenmiş olması da oldukça önemli. Ek olarak, bu araştırma sonunda CortanaSunum Çevirici ve Microsoft Bilişsel Hizmetler gibi her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılan hizmetlerin de doğruluk oranı artmış olacak.

Şirket, genel olarak konuşma tanımlamada insan paritesine ulaşmanın kesinlikle önemli bir başarı olduğunu, ancak bu özelliği Karmaşık ortamlarda da mükemmelleştirmek için hala yapılması gerekenler bazı çalışmalar olduğunu ifade ediyor.

Microsoft’un da dahil olduğu tüm teknoloji endüstrisiyapay zekayı geliştirmek için ciddi çaba sarf ediyor. Şirket konuşma tanımlamanın yanı sıra görüntü tanımadoğal dilde işleme gibi alanlarda da çalışmalar yürütüyor.